پارکت 21:01 - 1393/10/27

پارکِت کف‌پوشی از جنس چوب است که برای داخل ساختمان استفاده می شود. بدین صورت که قطعات پارکت را به صورت موازی در کنار هم قرار می دهند تا کف ساختمان پوشیده شود. امروزه کف‌پوشهای جدیدی با مواد ام دی اف و اچ دی اف نیز استفاده می شوند که به اشتباه با نام پارکت در بازار عرضه می‌شود . این مواد جدید برای نصب موقتی مناسب بوده و فاقد ویژگی های بنیادی پارکت هستند. پارکت ها در ابعاد و اندازهای مختلف مانند ۲۵*۲ متر و۳۰*۱ متر وجود دارند که بخاطر وجود بعضی از مواد پلاستیکی موجود در آن مانع از خوردگی‌های موریانه‌ایی و حشراتی می شود. به علت این که از چوب در ساختار آن استفاده شده نباید در مجاورت با رطوبت و آب باشد که این نوعی ضعف برای این مواد محسوب می شود.

چرا پارکت ؟

پارکت طبيعی، پديده ای است که به دليل خصوصيات منحصر به فردش ، تا کنون ، هيچ کفپوشی نتوانسته است جایگزین آن شود. گرمی و شکوه پارکت های نصب شده در کاخ سلطنتی ورسای فرانسه که از قرن هفدهم (1683) همچنان با زيبائی خيره کننده ، استوار و پابرجا، بی هيچ تغييری باقی مانده است و هر بيننده ای را بر جای خود ميخکوب می کند ، تنها راوی بخش کوچکی از حکايت پايان ناپذير اين پديده است :

* زيبايی بی همانند و طراوت طبيعی پارکت را که با هر نوع طراحی دکوراتيو در فضای داخلی بنا، هماهنگ و نقش پذير است مقايسه کنيد با سنگينی ، سردی و فضای ملال انگيزی که سنگ بر محيط خانه تحميل می کند . پارکت با گرمايی ملايم، گويی همه اجزای خانه را به هم وصل می کند و شما هيچ گسستگی را در هيچ جا احساس نمی کنيد.

* امااز نظر فنی ... ، سبکی اين کفپوش در مقايسه با سنگ و سراميک، نکته قابل توجهی است که نمیتوان به سادگي از آن گذشت. استفاده از پارکت بار سنگينی را از اجزاء باربر ساختمان کم می کند و روشن است که اين سبکی تا چه حد در موارد احتمالی ناخوشايند مانند زلزله ، نجات بخش و مهم است.

* پارکت عايقی نسبتاً قوی در مقابل انتقال صدا ، پوششی گرم و نوازش دهنده پا و تن در سرمای زمستان و ماده ای خنک و آرام بخش در گرمای تابستان است.

* ايمنی ، بی صدايی ، استقرار و استحکام پس از نصب

اهميت ايمنی و غيرلغزندگی پارکت زمانی آشکار می شود که آن را با سراميک و خطرات سرخوردن های رايج بچه ها و بزرگسالان بر روی سراميک بخصوص مواقعی که کف پا اندکی خيس باشد ، مقايسه کنيد.

بی حرکتی و بی صدائی مطلق (این را مقايسه کنيد با کفپوش يا شبه پارکتهای لمينيت )که صدای ناهنجار ناشی از حرکت بر روی آن کاملاً آزار دهنده است .

* بهداشت و سلامتی

پارکت به عنوان سالم ترين کفپوش جهان از نظر سلامت و بهداشت و پاکيزگی شناخته ميشود ...

در مقایسه پارکت با موکت طبق آمار منتشر شده توسط مؤسسات شستشوی فرش و موکت در ايالات متحده، بيش از يک سوم وزن موکت را گرد و خاک و غبار ته نشين شده در لابلای پرز و تار و پود آن تشکيل می دهد. تصور کنيد تنفس دائمی در چنين فضايی چقدر می تواند مضر باشد .

بر خلاف اين نوع کف پوش ها ، پارکت که پديدار شدن کمترين نشانه خاک و غبار ، بلافاصله بر روی سطح آن کاملاً آشکار و عيان است ، به راحتی نظافت می شود و محيطی پاکيزه و سالمي را برای ساکنين خانه فراهم می کند.

 * از نظر اقتصادی ، پارکت را بايد به عنوان کالايی سرمايه ای تلقی کرد و نه مصرفی ، زيرا اين کفپوش هميشه ارزش مالی خود را حفظ می کند و موقع فروش ملک به مراتب بيش از بهاي خود ايجاد ارزش افزوده می کند. از اين مسئله که بگذريم به دوام و پايداری پارکت می رسيم که قدمت آن گاهی از عمر خود ساختمان هم بيشتر است و اين باعث می شود که پس از چندين بار ساب و لاک به تازگی و طراوت روز اول خود بازگردد. در هنگام تخريب و بازسازی ساختمان نيز ، اين کالای ارزنده قابل جمع آوری است تا بار ديگر خانه و کاشانه ديگری را زير پوشش خود ببرد.