كابينتي براي قلب خانه 05:01 - 1393/10/28

كابينتي براي قلب خانه
بازار اين هفته جام جم بازار هميشه داغ كابينت آشپزخانه را بررسي كرده است

نويسنده: عماد عزتي

  انواع کابينتيکي از مهم ترين بخش هاي ساختمان و منزل ماست؛ جايي که اگر کدبانوي خانواده در آن براحتي توان انجام امور روزانه خود را نداشته باشد، بدون ترديد دچار مشکل خواهيم شد چون بارها شنيده ايم که مي گويند: «آشپزخانه قلب خانه است.»
    هرچند دوران مادربزرگمان آشپزخانه معمولادر ديد ديگران نبود و سعي در حفظ حريم آن مي شد، اما با توجه به کوچک شدن خانه ها و زندگي شهري و آمدن آشپزخانه اپن، اين مکان به جزئي از خانه تبديل شده که بايد به تزئين آن خوب توجه کنيم تا مبادا کل خانه تحت تاثير ناهماهنگي قرار گيرد.
    در اين بين کابينت به عنوان اصلي ترين بخش در تزئين آشپزخانه ايفاي نقش خواهد کرد. سازه اي که علاوه بر نگهداري از لوازم مورد نياز روزمره ما قرار است زيبايي منحصربه فردي نيز براي آرامش منزل مهيا کند. اينجاست که اهميت مدل، جنس و البته طراحي کابينت خودنمايي کرده و بسياري را چه به عنوان خريدار و چه به عنوان توليدکننده به خود مشغول کرده است.
    
    انواع کابينت
    کابينت هم مانند ديگر لوازم روزانه اي که استفاده مي کنيم، انواع و اقسام مختلفي دارد که به سه بخش عمده فلزي، چوبي و مواد مصنوعي مثل MDF تقسيم بندي مي شود. اين روزها نوع اول، يعني کابينت هاي فلزي که همه ما از آنها با روکشي از سنگ مرمر خاطراتي به ياد ماندني داريم، کمتر به چشم مي خورد، اما چوب و مصنوعاتش يکه تاز ميدان کابينت سازي کشورمان بوده و جزو گرانترين هاي موجود بازار هستند و براي خريدشان بايد سر کيسه را خوب شل کنيم.
    اين نوع کابينت ها از چوب افرا، گردو، گيلاس، بلوط، تبريزي و چند نمونه ديگر، بيشتر براي خانه هاي ويلايي يا مناطق خاصي از شهر با سفارش هاي مخصوص مشتريان ساخته مي شوند و زياد جنبه عمومي ندارند. بهترين چوب براي ساخت کابينت چوب گردو يا بلوط است، در حالي که بيشتر سفارشات کنوني با استفاده از چوب تبريزي يا توسکا تحويل مشتريان مي شود.
    از سوي ديگر تنوع غيرقابل توصيف کابينت هاي MDF باعث شده بيشتر مشتريان از هر گروه اقتصادي که باشند به زيبايي و استحکام آن جذب شده و يک نمونه از آنها را براي منزل خود سفارش دهند، هرچند زير و زبر اين نوع کابينت بسيار زياد است و بسادگي کابينت هاي چوبي نمي توان آنها را انتخاب کرد.
    
    اجزاي تشکيل دهنده کابينت
    به طور کلي اجزاي تشکيل دهنده کابينت از گذشته تاکنون چه فلزي و چه چوبي تفاوت چنداني نکرده و به سه بخش اصلي يعني بدنه، در و رويه همراه يراق و ابزار تقسيم بندي مي شود.
    در باره بدنه کابينت مهم ترين نکته اي که بايد مورد توجه قرار گيرد، جنس مغز ماده اوليه است که معمولااز MDF يا نئوپان با روکش ملامينه توليد مي شود، اما برخي توليد کنندگان براي ارزان تمام شدن محصولاتشان از نئوپان با روکش کاغذي و نوارهاي چسبي استفاده مي کنند که درواقع بدترين نوع مواد اوليه براي توليد بدنه کابينت است.
    اين در حالي است که در بخش در کابينت موضوع کمي ساده تر مي شود، چون به طور کلي محصولات ترکيه سابقه خوشي از خود در بازار ايران به جاي گذاشته و بيشتر حجم بازار را به دست گرفته است. هرچند يک يا دو کارخانه ايراني هم توليدات خود را روانه بازار کرده اند، اما تنوع زياد نيست و مي توان بسادگي جنس مناسب را انتخاب کرد، چون تمام محصولات قابل استفاده هستند. از سوي ديگر رويه کابينت که درواقع آسيب پذيرترين بخش کابينت است، داراي تنوع بسيار زيادي شده و انتخاب را براي متقاضيان کمي دشوار کرده در حالي که يک قانون کلي يعني جلوگيري از ورود رطوبت به مغز آن و البته ضدخش بودنش همواره بايد مورد توجه قرار گيرد.
    
    کورس رقابت چين و ترکيه در بازار کابينت ايران
    شايد هنگام خريد يا سفارش کابينت به سازندگان، از اين همه تنوع بازار حيرت زده و گاهي هم سردرگم شده باشيد، اما نگران نباشيد چون به طور کلي بازار کابينت ايران در تصرف محصولات دو کشور يعني چين در بخش يراق آلات و ترکيه در زمينه مصنوعات چوبي مثل MDF است. اين در حالي است که برخي توليد کنندگان داخلي نيز با استفاده از توان مهارتي خود مدتي است به بازار توليد مصنوعات چوبي مثل MDF وارد شده و توليدات قابل قبولي را نيز روانه بازار مصرف کرده اند.
    
    نحوه محاسبه قيمت کابينت
    حالاکه با زير و بم توليد کابينت آشنا شديم و از انواع و اقسام مواد اوليه آن آگاهي کامل به دست آورديم نوبت سفارش دادن کالاست، اما همواره يک پرسش ذهن اکثر ما را به خود مشغول کرده است که از خودمان مي پرسيم فروشندگان کابينت چگونه قيمت سفارش ما را محاسبه مي کنند؟ اولين گام براي يافتن پاسخ اين پرسش اين است که بدانيم به طور کلي و براساس عرف بازار، کابينت به صورت متري محاسبه مي شود. به صورتي که يک متر کابينت، شامل يک متر کابينت زميني با ابعاد ارتفاع 90 سانتي متر (با در نظر گرفتن پايه ها)، عمق 55 سانتي متر، طول صد سانتي متر و يک متر کابينت هوايي با عمق 30 سانتي متر و ارتفاع استاندارد 70 سانتي متر و طول صد سانتي متر است.
    اما همه سفارش دهندگان، کابينت کامل نمي خواهند و ممکن است براساس نيازشان يکي از موارد يعني کابينت هوايي يا زميني را نياز داشته باشند که نحوه محاسبه کمي متفاوت مي شود، چون براساس همان عرفي که از آن صحبت کرديم، توليد کنندگان کابينت زميني را 60 درصد و کابينت هوايي 40 درصد کل مورد محاسبه متراژ کابينت را در نظر مي گيرند و به شما قيمت مي دهند. به عنوان مثال اگر هم اکنون ارزان ترين نوع کابينت معادل 350 هزار تومان براي هر متر باشد؛ قيمت کابينت زميني حدود 210 هزار تومان و کابينت هوايي 140 هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد.
    در بخش نماها که براي پوشاندن برخي زواياي خالي کابينت استفاده مي شود، معمولاقيمت توافقي است اما محدوده اي هم براي آنها تعيين شده که کابينت ساز در نماهاي کوچک 10 درصد، نماهاي متوسط 15 درصد و نماي دور يخچال 25 درصد کل قيمت کابينت را از شما دريافت مي کند. اگر نيازمند صفحه هاي خالي براي پوشاندن روي ماشين لباسشويي، فرهاي گازي و برقي يا ظرفشويي هستيد نيز بايد منتظر شنيدن رقمي معادل 10 درصد کل قيمت کابينت باشيد، هرچند مي توانيد در اين باره کمي چانه نيز بزنيد چون توليدکنندگان روي اين بخش زياد حساسيت ندارند. براي مورد سوم يعني کمد هاي ايستاده که معمولابراي استفاده بهينه از فضاي آشپزخانه يا براي قرار دادن مايکروفرهاي جديد از آنها استفاده مي شود، نيز چون اين نوع خدمات درواقع معادل سه کابينت زميني در نظر گرفته شده است و استاندارد آن عمق 55 سانتي متر، طول 50 سانتي متر و ارتفاع 220 سانتي متر در نظر گرفته شده است، فروشنده عدد 50 را در 3 ضرب مي کند و حاصل که 1.5 متر کابينت شده را در قيمت کابينت زميني برايتان در نظر خواهد گرفت.
    
    هاي گلاس بلاي جان مادران
    يکي از توليدات بسيار پرزرق و برق کابينت امروز روکش هاي هاي گلاس يا شيشه اي است که زيبايي و البته تنوع رنگ آنها در کنار دوامشان باعث شده تا برخي از خريداران بدون فکر به نتيجه کار، آنها را سفارش دهند، اما دريغ از اين که درواقع دردسري بزرگ براي خودشان تدارک ديده اند بخصوص اگر دلبندشان تازه راه افتاده يا کمتر از پنج سال داشته باشد چون دائم بايد مشغول نظافت و از بين بردن لکه هاي روي کابينت باشند.
    نکاتي که هنگام سفارش کابينت بايد به آنها دقت کنيد:
    1 با توجه به فضاي خانه و منزل رنگ کابينت را انتخاب کنيد، چون رنگ هاي تيره باعث کوچک شدن فضا شده و رنگ هاي روشن، فضاي مورد نظرتان را بزرگ تر نشان مي دهد.
    2 اگر سقف آشپزخانه شما کوتاه است از طرح هايي با راه هاي عمومي استفاده کنيد چون فضاي آشپزخانه را بزرگ تر جلوه مي دهد.
    3 طرح هاي کرکره اي براي آشپزخانه مناسب نيست، چون وقتي چربي غذا داخل فضاي بين کرکره ها برود بسختي مي توانيد آنها را از بين ببريد.
    4 تا جايي که امکانات مالي شما اجازه مي دهد، سعي کنيد از اجناس درجه يک استفاده کنيد.
    5 هرگز از يراق آلات بدون کيفيت استفاده نکنيد، بخصوص در زمينه آرام بندها و لولاها چون کابينت آشپزخانه شما بسرعت زيبايي خود را از دست خواهد داد و مجبور به تعويض آنها مي شويد.
    6 براي پاک کردن سطح کابينت از دستمال يا اسکاچ زبر همراه مواد شوينده قوي استفاده نکنيد، چون باعث خش افتادن سطح کابينت مي شود.
    7 تا زماني که مي توانيد هزينه ساخت کابينت MDF را بپردازيد از لترون يا همان نئوپان خودماني فاصله بگيريد چون درواقع پول خودتان را دور ريخته ايد.
    
    متوسط قيمت کابينت آشپزخانه
    اگر از توليدات خارجي موجود بازار که سيستم آشپزخانه را به طور کامل و البته با ارقامي نجومي به شما مي فروشند بگذريم، عرف بازار کابينت همراه با لوازم استاندارد و عرف بازار از حدود 400 هزار تومان تا 700 هزار تومان خواهد بود.
    
    


منبع:روزنامه جام جم، شماره 4057 به تاريخ 6/6/93، صفحه 10 (بازار)