رنگ قرمز در آشپزخانه 23:01 - 1393/10/22
رنگ قرمز در آشپزخانه
آشپزی با رنگ


در بسیاری از فرهنگ ها قرمز به عنوان رنگ عشق ، زندگی ، احساسات عمیق و شور و هیجان شناخته می شود .قرمز رنگ بسیار قدرتمندیست و می تواند به طرز محسوسی سبب بالا رفتن فشار خون و همچنین افزایش اشتها شود از این رو میتوان آن را به عنوان رنگ ایده آل دکوراسیون آشپزخانه برشمرد. افرادی که تمایل دارند در رنگ آمیزی دکوراسیون آشپزخانه به طرزی چشمگیر و برجسته عمل کنند ، می توانند از رنگ قرمز برای قسمت عمده ای از دکوراسیون آشپزخانه از قبیل کابینت ها ، دیوارپوش و تجهیزات آشپزخانه استفاده کنند . علاقمندان به استفاده از رنگ قوی و چشمگیری همجون قرمز باید بدانند که برای موفقیت در این کار باید در مورد رنگ ها و وسایلی که قرار است کنار رنگ قرمز قرار گیرند نکات زیر را رعایت کنند تا بهترین و زیباترین نتیجه حاصل شود.

یافتن درست ترین تناژ رنگ قرمز کار دشواری است. تناژ های مختلف رنگ قرمز جلوه و تاثیرات متفاوت از خود بروز می دهند. برای مثال قرمزی که مقدار زیادی رنگ نارنجی دارد، گرمتر است و قرمزی که مقادیری آبی در خود دارد خنک تر به نظر می رسد. نوع نور پردازی و میزان نور طبیعی موجود در فضا نیز تاثیر بسزایی در جلوه و تاثیر تناژهای مختلف قرمز دارد. از این رو بهترین روش برای انتخاب این است که نمونه هایی از انواع رنگ قرمز را روی سطح نسبتا بزرگی در آشپزخانه روی سطوح قرار دهید و جلوه آن را در فضا مشاهده کنید و هر کدام که به خواست شما نزدیک تر بود و جلوه دلخواه شما را خلق کرد به عنوان انتخاب نهایی بردارید.
                        
× به یاد داشته باشید ممکن است برای رسیدن به ایده آل ترین و اصلی ترین حالت، چندین لایه از رنگ قرمز انتخابی را روی هم بکشید تا به نتیجه دلخواه برسید. اگر قصد استفاده از رنگ آستر زیر رنگ اصلی دارید حتما از رنگ آستری استفاده کنید که مقدار زیادی سفید در خود داشته باشدوتیره نباشد. در تصویر پایین یک آشپزخانه خوشرنگ و شاد را ملاحظه می کنید که در عین شاد بودن فضایی بسیار گرم و صمیمی هم هست. آنچه گرمی و خوشایندی جلوه و احساس این فضا را تکمیل و چند برابر میکند کفپوش و جزیره چوبی است که در این آشپزخانه همنشین رنگ قرمز شده است. از دیگر اقداماتی که سبب زیباتر شدن جلوه این آشپزخانه و تلطیف احساس آن شده است ، استفاده از سبز ملایم و زیبا به عنوان رنگ دوم در این دکوراسیون است. با دیدن این آشپزخانه ، بدون شک احساس سرزندگی و شادابی خواهید کرد.    
 
در این آشپزخانه سحرآمیز
، نخستین تعابیری که به ذهنتان می رسد سرزندگی ، نور، دلبازی و تمیزی است . زمانی که مقدار قابل توجهی رنگ قرمز با حجم زیاد نور طبیعی همراه و همنشین می شود نتیجه چنین احساسی خواهد بود . با داشتن آشپزخانه ای بسیار نورگیر ، قرمز را در الویت رنگ اصلی خود قرار دهید. کفپوش و کانتر تیره رنگ در این آشپزخانه نیز فضا را شیک و صمیمی تر کرده است.درست مانندسقف ، کف نیز قسمت بسیار مناسبی برای معرفی یک رنگ خاص به دکوراسیون است و نباید آن را از یاد برد. در این نمونه که مقدار قابل توجهی رنگ سفید برای کابینت ها ، دیوار وسقفاستفاده شده است ، کفپوش سرخ رنگ به طرز خیره کننده و جذابی خود نمایی می کند و فضا را کاملا از بی روح بودن و سردی دور کرده است.    

 سقف به عنوان پنجمین دیوار فراموش شده هر فضایی محسوب می شود و سقف آشپزخانه نیز از این قائده مستثنا نیست. بنابراین یکی از این ایده های منحصر به فرد این است که این دیوار پنجم را دریابید و رنگ مورد نظرتان را از طریق آن به دکوراسیون فضا معرفی کنید. برای مثال در این آشپزخانه طبیعی که تا حد امکان از مواد و رنگ های طبیعی استفاده شده ، رنگ قرمز به طرز موثر و منحصر به فردی روی سقف خود نمایی نموده و گرما و جذابیت فضا را بیشتر کرده است.
 
ایده خلق یک دیوار برجسته در دکوراسیون زیبا و پرطرفدار است.با این کار بسیار سریع، کم هزینه و موثر می توان به دکوراسیون فضا روح و جذابیت بصری بخشید و آن را متحول کرد. کافیست از یک رنگ قوی و متمایز برای رنگ آمیزی یکی از دیوارها استفاده کنید . از این ایده بسیار مفید و موثر با کمک رنگ قرمز می توانید برای آشپزخانه ای بی روح نیز استفاده کنید و به طرز شگفت انگیزی به آن جذابیت و گرمای دلچسب ببخشید.
چنانچه احساس می کنید هنوز برای پذیرفتن مقدار زیادی رنگ قرمز روی سطحی وسیع از دیوار آشپزخانه آمادگی ندارید، میتوانیدقسمت کوچکی از دیوار آشپزخانه را با قرمز -نارنجی که رنگی بسیار نشاط آور و زنده است رنگ آمیزی کنید و با استفاده از عناصر نارنجی رنگ مانند صندلی های کانتر به دکوراسیون فضا انسجام وجلوه ای هماهنگ ببخشید. از توصیه های طلایی دکوراسیون داخلی این است که سعی کنید برای قسمت هایی از دکوراسیون که تعویض آنها زمان بر و پر هزینه است و زود به زود  نمی توان آنها را تعویض کرد ، وسایل و رنگ های طبیعی و خنثی را انتخاب کنید. اگر دوستان و آشنایان ، شما را از انتخاب و به کار بردن کاشی های قرمز رنگ در آشپزخانه برحذر می دارند اما شما کاشی های قرمزرنگ را برای پوشش دیوار آشپزخانه بسیار دوست دارید حتما از آن استفاده کنید و بدانید که بسیار خوش سلیقه هستید. در این صورت پیشنهاد می کنیم برای رنگ دوم دکوراسیون از رنگ خنثی استفاده کنید. طوری که نتواند با رنگ قرمز رقابت کند.
    روش دیگر برای معرفی رنگ زنده و قوی همچون رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه از طریق تجهیزات آشپزخانه است. برای مثال انتخاب یک هود و اجاق گاز قرمزرنگ به تنهایی کافیست تا این رنگ با قدرت هرچه تمام تر در دکوراسیون آشپزخانه خودنمایی کند. از آنجا که رنگ قرمز هرکجا باشد چشم ها را به سمت خود میکشاند، تجهیزاتی که به رنگ قرمز انتخاب می شود در کانون توجه قرار دارد از این رو باید از زیبایی و جذابیت بصری برخوردار باشد.   
   


 همواره یکی از بهترین روش ها برای معرفی یک رنگ در دکوراسیون آشپزخانه آوردن آن رنگ در قالب جزیره آشپزخانه است. همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید وجود رنگ قرمز در جزیره این آشپزخانه روستیک-مدرن به طرز تاثیر گذار و برجسته ای جلوه می کند.

 
 
 
 در این آشپزخانه که پلانی کاملا باز دارد رنگ قرمز بسیار زیبایی برای کابینت های زمینی استفاده شده که یکی دیگر از ایده های بسیار زیبا برای به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون آشپزخانه است. یادتان نرود چنانچه قصد دارید از رنگ قرمز تنها برای کابینت های تحتانی استفاده کنید حتما رنگی خنثی و بی اثر برای کابینت های فوقانی در نظر بگیرید تا هم جلوه رنگ قرمز را تعدیل وهم رنگ قرمز کابینت ها را برجسته و بارز کند.

 
 


منبع​ : ماهنامه منزل