مراحل و فرآيند توليد MDF،مزاياي استفاده از MDF،کاربردهاي MDF 23:01 - 1393/10/22

مراحل و فرآيند توليد MDF،مزاياي استفاده از MDF،کاربردهاي MDF

 ماده مرکب ،چوبي محسوب مي شود با جرم حجمي بين 500 تا 800 کيلوگرم بر متر مکعب ( به طور متوسطKg/M3 750 ) که از مواد مختلفي مي تواند تهيه شود . در جهان بيشتر MDF ها بر پايه چوب تهيه مي شوند و از چوبهاي نرم مثل درخت کاج استفاده مي گردد

اساس ترکيب  MDF  چوب و رزين است که تحت فشار و حرارت قرار گرفته و با افزايش استحکام ، مقاومت در برابر آتش و نفوذ ناپذيري خواص بهتري نسبت به چوب نرم خوا هد داشت همچنين قابليت ماشين کاري بالاي نيز دارد که قبل از اين تنها چوبهاي سخت قابليت کارهاي مکانيکي و ماشين کاري را دارا بودند.  MDF  ها به طور معمول داراي با ضخامتي از 3 ميليمتر تا 40 ميليمتر مي باشند.

امروزه علاوه بر چوبهاي نرم از ديگر مواد نظير ساقه غلات ، برنج ، ني ، نيشکر ،چوبها و کاغذهاي غير قابل مصرف و ... براي تهيه تخته صنعتي استفاده مي شود. MDF  توليدي از چوب داراي کيفيت بهتري از ساير انواع  MDF  مي باشد.  MDF  تهيه شده از باگاس نيشکر نيز از قاعده مستثني نمي باشد ولي از نظر کيفي در سطح جهاني در رده چوب طبقه بندي شده است. در مقايسه با نئوپان، MDF داراي جرم يکنواخت تري در سطح ورق است همچنين از صافي سطح و قابليت سنباده زني و اصلاح سطح برخوردار است  MDF به صورت خام و روکش شده به بازار عرضه مي گردد  MDF هاي مسطح در ساخت مبلمان اداري ، کابينت ، تزئينات داخلي چوبي کاربرد فراوان دارند

 MDF  يک محصول پانلي است که از ترکيب الياف لينگوسلولزي با رزين هاي مصنوعي يا هر نوع چسب مناسب ديگر توليد مي شود. اين پانل ها از دانسيته 496 تا 801 کيلو گرم بر متر مکعب (50-31 پوند بر فوت مکعب) در پرس داغ فشرده مي شوند. چسبندگي داخلي کامل پانل به وسيله رزين مصنوعي و ساير چسب هاي آلي حاصل مي شود.

در مقايسه با تخته خرده چوب،  MDF  داراي دانسيته يکنواخت تر در سراسر تخته و لبه هاي صاف تر و منسجم تر است که در نتيجه آن بهتر مي تواند مورد ماشين کاري قرارگيرد. محصول نهايي مي تواند به صورت سطح صاف و يا با رگه هاي دلخواه طرح چوب و... باشد که در اين صورت نياز به روکش شدن (با روکش طييعي و يا لمينت) مرتفع مي شود.

(Medium Dencity Fibernation) مخفف  MDF  است.  MDF  فيبر با چگالي متوسط است که بصورت فشرده از ضايعات چوب تهيه مي گردد و از مقاومت زيادي در مقابل رطوبت برخوردار است.MDFهمواره به عنوان مغز و درون کار در صنعت چوب مورد استفاده قرار مي گيرد. آن چه  MDF  را زيبا مي سازد پوشش روي آن است که بسته به نوع کارمتفاوت مي باشد. از معروفترين روکش هاي MDF  مي توان PVC ، VINILIUM، HPL و فرميکا را نام برد. لازم به ذ کر است فرميکا بسته به نوع ضخامتش متفاوت مي باشد.

بنابراين هرچه از روکش هاي ضخيم تر و مقاوم تر در پوشش  MDF  استفاده شود جنس مرغوب تري بدست خواهد آمد.  MDF  نوعي فيبر است که از خرده چوب به هم فشرده تحت فشار و حرارت به وجود مي آيد. اکنون در بيشتر موارد سازندگان کابينت از  MDF به جاي تخته سه لائي يا تخته هاي نئوپان استفاده مي کنند.

اما بدليل ارتقا سطح کيفي  MDF  نسبت به ساير محصولات مشابه آنرا متمايزتر نشان داده و بخودي خود از جايگاه خاصي برخوردار نموده زيرا اين محصول ضمن قرار گرفتن در خانواده تخته هاي سخت، مقاومت کاربردي بالاتر نيز دارا مي باشد. از طرفي بدليل اينکه سطح  MDF  صاف، يکنواخت و نرم بوده و ترکيبي از فيبرهاي چوبي ليگنو سلولزي مي باشد در برابر گرما و فشار سخت شده و در صورت مخلوط شدن با ساير افزودني ها کمک شاياني به ارتقاء سطح کيفيت آن مي شود تا بتوان در ساخت کابينت آشپزخانه، مبلمان، ميزو صندلي، اثاثه اداري و... از آن بهره جست.

ام دي اف را پس از توليد مي‌توان روکش نمود. روکش‌هاي تزييني علاوه بر زيبايي به دوام و کاربرد آن در محيط‌هايي مانند آشپزخانه کمک مي‌کند. روکش ملامينه متداول ترين نوع روکش براي  MDF مي‌باشد که در آن فرايند کاغذ دکوراتيو آغشته به رزين تحت فشار و حرارت بر روي تخته چسبانده مي‌شود.

اين محصول ضمن دارا بودن خواص شبيه ساير اوراق فشرده چوبي داراي برخي خواص برتر نيز مي باشد که باعث ارتقاء بازار آن در بين ساير اوراق فشرده چوبي مانند تخته خرده چوب (نئوپان)، تخته لايه، تخته فيبر سخت و ... شده است . در واقع اين محصول ( MDF ) ابتدا بعنوان جايگزين اوراق فشرده چوبي مطرح بوده و سپس در کاربردهاي جايگزين چوب نيز بکار رفته است. در حال حاضر دامنه کاربردهاي آن روز به روز در حال افزايش است .

 

از جمله خصوصياتي که باعث ايجاد کاربردهاي متنوع ( MDF ) شده عبارتند از :

?          خصوصيـات فيزيـکي و مکـانيکي بالا

?          دامنه وسيع دانـسيـته (وزن مخـصوص) ، ضخامت و ابـعاد  MDF  قابل توليد

?          قابليت ابزار خوري ، ماشين کاري و سنباده زني

?          سطوح صاف و متراکم

?          قابليت شکل پذيري و لبه هاي صاف

?          عدم وجود معايب چوب

?          پروفيل دانسيته يکنواخت و همگن

?          قابليت انجام رو سازي هاي مختلف همچون انواع روکشي هاي چوبي و غير چوبي، رنگ آميزي و غيره

?          پايداري ابعاد و مقاومت به فشرده شدن

?          زيبايي ظاهري، طبيعت ملايم و ظريف و حالات شبيه به چوب

?          قيمت مناسب

 

تـوليـد انواع مختـلف اين محصول در جـهان دامنـه کاربـرد آن را بـسيـار وسيـع کرده است. امروزه مي توان تخته فيبر هاي نيمه سنگين  MDF  بسيار متنوعي از جمله تخته هاي سه لايه يا يکنواخت و همگن،تخته هاي نازک و ضخيم در ابعاد مختلف، تخته هايي با فرم آلدئيد، کم فرم آلدئيد يا بدون فرم آلدئيد، تخته هاي تبديل به سايز شده، روکش شده، لبه چسبانده، نقش برجسته، قالب گيري شده، ابزار خورده، پروفيل شده، با دانسيته هاي بسيار متنوع (کم يا زياد)، مقاوم در برابر رطوبت، آب، آتش، قارچ، حشره و... را در بازارهاي جهاني يافت.

 

 

مقايسه  MDF  و Letron با چوب طبيعي

به دنبال ورود  MDF  و لترون به صنعت چوب ، تحولي شگرف در اين صنعت به وجود آمد که توانست صنعت چوب را از ورطه سنتي و محدوديتهاي فراوان رهايي بخشيده و وارد دنياي صنعتي و مدرن ، همراه با کيفيت بالاتر ، گرداند.در اينجا به بيان مختصري از خصوصيات لترون و  MDF  در مقايسه با چوب طبيعي مي پردازيم:

1 ) مصنوعات چوبي ساخته شده مي بايستي رنگ آميزي شده و هزينه ها و دشواريهايي را جهت محافظت سطح آنها مي بايستي متحمل شد.در فرايند رنگ آميزي نيز مواد شيميايي بر بافت طبيعي چوب اثرات مخربي داشته و بعد از مدتي نيز رنگ قسمتهاي مربوط به مفاصل و اتصالات به صورت لايه لايه خرد شده و يا بلند مي شود.نور مستقيم خورشيد نيز تاثيرات نامطلوبي بر سطوح چوبي خواهد داشت.در صورتي که لترون و ام دي اف نيازي به رنگ آميزي نداشته و داري سطوح لعابي يا لامينت هستند که در برابر سايش ، برخورد و نور آفتاب و ... مقاومتر هستند.

2 ) مصنوعات  MDF  و لترون به صورت اجزاي قابل مونتاژ و قابل تفکيک ساخته مي شوند و همين امر سهولت در جابجايي و محافظت آسانتر را در هنگام حمل ، پديد مي آورد. در صورتي که در مصنوعات چوبي ، اين امر با سادگي ميسر نبوده و معايبي را به همراه دارد.

3 ) پروفيلهاي MDF و لترون در سطوح مختلفي از مقاطع ساخته شده و مي تواند در هر مرحله از ساخت ، متناسب با نوع محصول تغيير کند. حال آنکه در فرآيند تغيير مقاطع چوب طبيعي و برشهاي مقطعي ، سختيها و موانع بيشتري وجود دارد و مستلزم زمان و هزينه بيشتري است .

 

مزاياي استفاده از  MDF  بجاي نئوپان:

 MDF  بدليل ساختار يکنواخت همگني که دارد به راحتي ابزار کاري شده و تهيه پروفيل و برش کاري براحتي و بدون اتلاف و خرابي  MDF  امکان پذير است. همچنين بواسطه داشتن سطح بسيار صاف و صيقلي قابليت روکش کاري و رنگ شدن و خوبي دارد. در برابر رطوبت، پوسيدگي و همچنين خوردگي توسط حشرات از جمله موريانه کاملا مقاوم است. طول عمر بيشتري داشته و در برابر تغيير شکل و خميدگي و پيچش مقاوم بوده از خاصيت ضد صدا Acoustic بر خوداري است. ضمن آنکه MDF در ضخامت پايين(5/2mm) نيز قابل توليد است: از کاربردهاي  MDF  نازک يا Thin MDF مي توان استفاده در صفحات پشتي کابينتها، پنل چارچوب در،پارتيشن بندي و مصارف جديد در صنعت کفش سازي، قسمتهاي داخلي وسايط نقليه، اسباب بازيها، تيغه هاي فنهاي برقي و مدارهاي برقي نام برد. از کاربرد  MDF  ضخيم يا Thick MDF علاوه بر ساخت اثاثيه و مبلمان، مي توان استفاده در ساختمان سازي و ساخت ستونها و ارکهاي داخل ساختمان نام برد. اين نوع کاربرد بواسطه مقاومت  MDF  در برابر خميدگي، پيچش و قدرت نگهداري پيچ عملي است.

 

مواد اوليه موردنياز

چوب و مواد ليگنو سلولزي: نظير چوب، تفاله نيشکر يا باگاس که چوب را مي توان ازعمده ترين و مهم ترين ماده اوليه اين صنعت محسوب نمود که لازم است هرگونه تغييري در عوامل توليد و واريته هاي چوب کاملا کنترل گردد تا بتوان در نهايت اثر بخش آنرا در کيفيت محصول نهايي لمس نمود ضمنا مي بايست به نکات زير نيز توجه خاص نمود:

?          از انواع چوب ها بطور جداگانه يا مخلوط مي توان استفاده کرد.

?          چوب ها با قطر کم، شاخه ها و ضايعات استحصالي از جنگل مناسب مي باشند.

?          تراشه هاي رنده شده و يا خاک اره (حتي بعنوان پرکننده)

?          استفاده از مواد ليگنو سلولز غيرچوبي که مازاد توليد محصولات کشاورزي را تشکيل داده و بخش اليافي گياهان يک ساله را تشکيل مي دهند. بعضي از اين مواد نظير الياف تفاله نيشکر (باگاس) به سهولت در دسترس مي تواند باشد بطوريکه در حال حاضر در مناطق جنوبي کشور دپو و انبار کردن آن بدليل خود سوز بودن مشکلات زيست محيطي را نيز به همراه داشته که در صورت انديشيدن تدابير لازم ضمن حفظ سرمايه هاي ملي مي تواند ارزش افزوده قابل توجهي را بدنبال داشته باشد.

 

مواد شيميايي

عمده ترين ماده شيميايي که در اين صنعت استفاده مي شود، رزين يا چسب مي باشد که نقش (اتصال دهنده) را ايفا مي نمايد به عبارت ديگر متداولترين رزين قابل استفاده، فنل – فرم آلدئيد و اوره فرم آلدئيد مي باشد که متناسب با کاربرد محصول نهايي رزين نيز تغيير خواهد کرد.

 

ساير مواد افزودني

شامل مواد آهار زني و مقاوم در مقابل جذب رطوبت بطوريکه منجر به افزايش مقاومت در برابر نفوذ رطوبت گردد و يا مواد حفاظتي که در مقابل آتش و عوامل هم رديف از مقاومت بيشتري برخوردار گردد (معمولا آتش مستقيم مدنظر است). روش توليد و تشريح فرآيند براي ساخت و توليد MDF  نيازمند الياف خشک چوب خواهيم بود. اين الياف با استفاده از دستگاههاي ريفانيرهاي معمولي تحت فشار اتمسفريک و ريفانيرهاي تحت فشار بخار آب توليد مي گردند. اين تجهيزات توانايي استفاده از انواع خرده چوب، انواع ضايعات آن را خواهند داشت بطوريکه پس از قطع زني و اندازه بري چوب آلات گرد و يا ضايعات و در صورت نياز پوست گيري چوب، کاملا خرد شده و جهت طبقه بندي به قسمت الک ها روانه مي شوند و مواردي که در اندازه هاي از پيش تعيين شده رسيده باشند به سيلوها هدايت شده و سپس تحت عمليات پخت و بخار زني قرار گرفته تا آماده روانه شدن به دستگاه ريفانير شوند. آنگاه چسب زني صورت گرفته به قسمت خنک کاري هدايت مي شود. ضمنا يادآوري مي شود در قسمت الک ها، خرده چوب ها مي توانند بازيافت مجدد شده و در مسير فرآيند قرار گرفته و مواردي که قابل استفاده نمي باشند بعنوان ضايعات جمع آوري و به ساير مصارف رسانيده شود.

يکي از موارد قابل ذکر در اين مرحله (يارد چوب) مي باشد بعبارت ديگر عمليات توليد خمير تخته فيبر نيازمند تغذيه پيوسته، يکنواخت و همگن مي باشد زيرا در غير اينصورت در کيفيت الياف توليدي تغييرات زيادي رخ داده و کيفيت محصول نهايي را تحت الشعاع قرار مي دهد. براي دستيابي به تغذيه پيوسته چوب بطور يکنواخت و همگن مي بايست از خرده چوب استفاده نمود. از طرف ديگر به منظور حصول اطمينان از تغذيه مداوم با سرعت ثابت لازم است که ماده اوليه موردنياز جهت مصرف حداقل چندين ماهه ذخيره سازي گردد. (معمولا 3 تا 4 ماه) ضمنا يارد چوب شامل چوبهاي هيزمي بطول 1 الي 2 متر بريده شده مي باشد. لذا به منظور تشريح کليه مراحل و ذکر شرايط عملياتي توضيحات ذيل اضافه مي شود.